İşviçre, Finlandiya, Norveç işçi alımı


Avrupa ülkeleri her geçen gün yaşlanıyor. Ülkeleri emekli kaynıyor ve çalıştıracak işçi bulamıyorlar. Haliyle işçi ithali yapılıyor, bu da gelişmekte olan -az gelişmiş dememek için- ülke vatandaşlarına ümit veriyor. Oysa başbakanımız çözümü bulmuştu: Doğum kontrolü de neymiş, en az üç çocuk istiyordu kadınlarımızdan.
Başlıkta ismi geçen ülkelerden bizce en yaşanılabilir olanı İsviçre'dir. Alp dağlarının eteğinde, Avrupa'nın ortasında olmasına rağmen Avrupa Birliğine üye olmamışlardır. Bu bir nevi ekonomik ferahlığı göstermektedir. Fillandiya, Norveç ve isim yakınlığından dolayı karıştırılan İsveç'e göre iklimi biraz daha yumuşaktır.

İsviçre işçi alımı, göçmen başvurusu

Türklerin en çok yer aldığı ülkeler olan Almanya, Avusturya, Fransa ve İtalya'ya komşudur. Belçika'ya komşu olmasa da Zürih - Brüksel arası 650 km'dir. Ankara - Zürih arası 2.790 km'dir. Ayrıntılı yol tarifi için (Çatalın sağından ilerleyin, A21/E60/Linz/A1/Sankt Pölten/Brunn am Gebirge işaretlerini takip edin ve A21/E60 girin,) haritaya bakabilirsiniz. Zürih, en tanınmış ve büyük şehridir, başkent ise Bern'dir. Karıştırmayasınız.

İsviçre, bizim memlekette para lafı ile birlikte anılır. Latife için İsviçre bankalarında parası varmış denir.Savaş zamanlarında insanların veya ülkelerinden baskı gördüğünü iddia eden aydınların İsviçre'den siyasi sığınma talep ettiği, göçmen olarak gitmek istediği sıkça konuşulurdu. Saatleri, çikolatası ünlüdür.İsviçre hakkında daha fazla malumat için Viki'ye bakabilirsiniz. İşte sizlere yardımcı olacağını umduğumuz bağlantılar: İsviçre Büyükelçiği Ankara İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu

Norveç iş başvurusu, göçmen alımı

Sanırım birkaç sene oluyor; TV'ler basbas bağırıyor, sokaktaki vatandaş "Norveç'e nasıl gideriz"i konuşuyordu. Haritada yerini gösteremeyen halkım Norveç'e gitmenin peşinde idi. Ya kardeşim, ne yapacaksın o buz gibi memlekette! Hiç mi coğrafya bilgin yok senin? İskandinav ülkesi derler oralara, biraz daha çıksan kutuplara varacaksın. Gecen gündüzün birbirine karışır. Amanın posasını çıkarlar, öyle yan gel yat yok. Çok çalıştırırlar çok. Vasıflı ve genç elamanlar istiyorlar üstelik. Yok ben kafaya koydum, illa gideceğim diyenlere işte bağlantılar: Norveç Göçmenlik Bürosu (Türkçe Sayfalar) Norveç Türkiye Büyükelçiliği (fakat sayfalar İngilizce) Norveç Vize İşlemleri vs. (Türkçe)

Finlandiya'da Çalışma, İşçi Olmak

Avrupa'nın en soğuk ülkesi Finlandiya. Ülke nüfusu bizim Ankara'dan az bir fazla: 5 milyon. Nüfus kaygıları had safhada. İntihar oranı yüksek, ne oldu bilmiyorum ama Fillandiya'da bir aralar sigaranın tümden yasaklanacağı haberleri çıkmıştı. Dünyanın dört bir tarafından göç alıyor, ikinci dünya ülkelerinden insanları çağırıyorlar. Gelin bize diyerekten. Bu amaçla bir site bile hazırlanmış:infopankki.fi Finlandiya'da hakkında Türkçe sayfalar. Finlandiya'da çalışmak, iş imkanları. Finlandiya Büyükelçiği
Yurtdışına çalışmaya götürülmek için kandırılan saf vatandaşların halleri bir zamanlar komedi filmlerine bile konu olmuştu. Şimdilerde dolandırıcıların işi daha kolay, internet var. Siz siz olun, olur olmaz yerlere başvuru yapmayın, kişisel bilgilerinizi vermeyin, para yatırmayın. Aracı kurumlardan resmi kurumlara ulaşmaya çalışın. Ülkemizde bu işi İş ve İşçi Bulma Kurumu (İşkur) yapmaktadır. Öncelikle İşkur'un sayfalarını dolaşmanızı salık veririz, bu güzelim memleket terkedilir mi?
15 Ocak 2010 Cuma

Hiç yorum yok: