Guatr bitkisel tedavi, guatr belirtileri, nedenleri


Yaş itibari ile yolun yarısını geçtim, bedenden yavaş yavaş arızalı sesler gelmeye başladı. Lakin hiç ummadığım bir yerden geldi ilk darbe: Guatr.
Teşhisi kendim koydum. Aynaya biraz dikkatli bakınca boynumun sol tarafının hafif şişkin olduğunu fark ettim. Hemen bir araştırma yaptım internette. Troit bezlerinden kaynaklanan bir hastalıkmış. Guatr ve Troit Kanseri Derneği olduğunu da öğrenmiş oldum. Belirtileri biz de varmış meğer. Uzman TV ve mezkur derneğin sayfalarına baktım evvela. Arama yaparken bitkisel tedaviye denk düştüm. Harankiler, Sıraçoğlular, bitkisel olduğu iddia edilen ilaçlar vs... Hiçbirine itibar etmiyorum. Yarın doğru doktora gidiyorum.

Guatr Nedenleri

Genetik olabilirmiş. Rahmetli babaannemin tenis topu büyüklüğünde çıkıntı vardı boynunda. Kuzenlerimde olduğunu hatırlıyorum.
İyot eksikliği de nedenlerden biriymiş. Bazı yörelerde büyüyenlerde çok görülürmüş. Bebekliğim, çocukluğum, gençliğim hep farklı memleketlerde geçti, üstelik hep iyotlu tuz kullandık. Buna ihtimal vermiyorum.
Stres en büyük neden olarak gösteriliyor. Nasıl uzak durabilirim ki stresten. Ben kaçtıkça gelip o beni buluyor. Bundan sonra gayret edeceğiz.

Guatr hastalığının belirtileri

Kendimde gördüğüm daha doğrusu fark ettiğim belirtileri söyleyeyim.
Terleme: Bir insan terler de bu kadar mı terler. Az bir hareket edince resmen akıyordum.
Sinirlilik ve gerginlik hali: Ne siz sorun ne ben söyleyim. Bazen öyle hallerim oluyor ki çevremdekileri kırıyorum, sonra çok üzülüyorum.
Boğazda şişlik ve takılma hissi: Şişliği az evvel fark ettim. Takılma hissine gelince epey zamandır vardı. Hatta elimle âdem elmasını şöyle sağa sola çektiğim olurdu.

Guatr Tedavisi

Cerrahi tedavi ve ilaçla tedavi varmış. Yarın doktora gideceğim. Tedavi sürecini bilahere anlatırım. Kanuni'yi şimdi daha iyi anlayabiliyorum: "Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi"
Sağlıklı günler diliyorum.
SAĞLIK YAZILARI
İmunex, bağışıklık güçlendirici ilaçlar
Zayıflama hareketleri, zayıflatan müzikler
Aerobik müzikleri, fitness harekeleri
Vücut geliştirme ilaçları
Nodüler Guater Serüveni
20 Ocak 2010 Çarşamba

Hiç yorum yok: