Google Map ile Karayolları Haritası


Google'nin kendisinden başka Blogger, Gmail, AdSense, Analytics hemen her gün kullandığımız servisleri. Bunların dışında irili ufaklı bir çok hizmeti var Google'nin. Nadiren de olsa Google'nin harita hizmetini kullanıyorum. Yakın zamanda iki nokta arasındaki mesafeyi gösteren Google Transit'i de öğrenmiştim.
Bir şehrin iki mahallesi arasındaki yolları, alternatif yolları vs. gösteriyor. Hatta otomobille mi veya yürüyerek mi gitmek istediğinizi söylüyorsunuz, ona göre bir güzergah çıkartıyor.

Google amatöründen profesyoneline kadar tüm internet kullanıcılarını düşünmüş. Ve hizmetlerinin tamamına yakını ücretsiz. Profesyonel bir internet kullanıcısı olduğumu söyleyemesem de internet üzerinde kendimize yetecek kadar bilgi sahibiyiz. Google'nin programcıların ve internet kurtlarının çok işine yarayacak bir servisi var: Google Code Oraları ne var ne yok diye kurcalarken Code Playground sayfasına denk düştük. O sayfada Google'nin hizmetlerini kullarak geliştirilebilecek uygulamaların çalışır örnekleri var. En çok da harita hizmeti Google Maps ile ilgili örnekler mevcut.

Google'nin harita hizmetini kullanan birçok site var. İşte bunlardan birkaçı: Cumhurbaşkanımız Nerede?, Housing Maps (Amerika'da, kiralık, satılık evleri harita üzerinden arayın) Kıbleyi öğrenin Daha fazlası için Bildigec'teki şu yazıya bakabilirsiniz.
Biz de yukarda örneklerini verdiklerimiz kadar iddialı olmasa da kendi çapımızda bir karayolları haritası yapmaya çalıştık. Bunun için Google Maps ve Blogger'ı kullandık. Demo için harita.torbam.com'a bakabilirsiniz.

Oluşturduğumuz harita Blogger üzerinde olduğu için önceden belirlenmiş yerleri gösteremiyor. Sayfaya gidip hangi mesafeyi öğrenmek istediğinizi yazıyorsunuz, karşınıza güzergahınız ve harita çıkıyor.

Karayolları haritası tatil ve seyahat konulu bloglarının işine yarayacaktır. İstek olması halinde bir sonraki yazıda nasıl yapıldığını anlatır, gerekli kodları veririz.

Biz basit birşey hazırladık. Programcılığı olan webciler daha da geliştirebilirler. Hatta İphone ve cep bilgisayarları için uygulamalar bile geliştirilebilir.
Haritadan iki ekran görüntüsü
Ankara İstanbul Arası
Mamak Ulus Arası
Karayolları haritasına ulaşmak için tıklayın.
4 Ocak 2010 Pazartesi

3 yorum:

Musa Bülbül dedi ki...

Merhaba, bu kodları bizimle paylaşırsanız sevinirim

selin dedi ki...

çok yararlı bir çalışma yapılmış tesekrlr

torbam.com dedi ki...

@Musa Bülbül,
Aradan 4 sene geçmiş, yazıyı hazırlayan arkadaş 4 senede çok değişti. Maalesef size yardımcı olamayacağız.