Gizli müşteri şirketleri, nasıl gizli müşteri olunur?


Büyük markaların bayilerini denetleme yöntemi diyebiliriz gizli müşteri için. Yurdun dört bir yanında mağazaları olan bir marka düşünün. Acaba buralarda neler oluyor, bayimiz bizim adımızı iyi temsil ediyor mu diye denetleme yapmak ister. Bunun için oraya bir müşteri gönderecektir ve bu müşteri olanı biteni rapor edip ilgili firmaya iletir.

Gizli müşteri, gölge müşteri kimdir?

Gizli müşteri kıl müşteri demek değildir. Firmalar gizli müşteri olacak kişilerden satıcının sabrını zorlayacak davranışlar beklemezler. Olanı biteni tarafsızca anlatmalarını beklerler.
Gölge müşterinin gerçek müşteriden tek farkı olanı biteni gösteren bir rapor yazmasıdır.

Kimler gizli müşteri olur?

İlk başta sır tutmayı bileceksiniz. Gizli müşteri olduğunuzu herkes bilir ise ortada gizlilik kalmayacaktır. "Hanıma, bu akşam da söylemezsem gözüme uyku girmez, karnım şişer." diyenlerdenseniz bu iş size göre değil.
İyi bir gözlemci olmalısınız, etrafta olan biteni görebilmeli, bunları hemencecik unutmamalısınız. Yani güçlü bir de hafızanız olmalı.
Eliniz kalem tutmalı ya da klavye üzerinde rahat gezmeli. Ömrünce yarım sayfalık mektup bile yazmamış birisi iseniz rapor hazırlamanız da zor olacaktır.
Alışveriş yapmayı sevmelisiniz, bu yönüyle kadınların yapacağı bir iş gibi duruyor.
Fazla olmasa da rol yapabilmelisiniz.

Gizli müşteri olmak istiyorum, nasıl gizli müşteri olunur?

Migros'a, Akbank'a gidip ben gizli müşteri olmak istiyorum diyerek bu iş olmaz. Gizli müşterileri ajanslar, danışmanlık hizmeti veren aracı kuruluşlar çalıştırır. İnternet üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz. İşte onlardan bir kaçı:
Gölge Müşteri Başvuru Formu | Pramit danışmanlık gizli müşteri başvurusu | ISC | Yönlem | Promart Danışmanlık | Sales Pro

Gizli müşteri ne kadar kazanır?

Çok büyük paralar beklemeyin. Ülkemizde gizli müşterilik başlı başına bir değildir, ek bir iş, gelir olarak değerlendirilebilir. Ücretlendirme, görev başına yapıldığı gibi yaptığınız alışverişin belli bir yüzdesi veya miktarı da karşılanabilir.
İlgili olabilecek yazılar
Starbucks gizli müşteri
Sigortasız işçi çalıştırma
Kadın işçilerin doğum izni
Revizyonlu beyaz eşya
Bebek Oto koltuğu
10 Ocak 2010 Pazar

1 yorum:

oelcim dedi ki...

Gizli müşteri olmak için diğer bir ajans.
www.gizlimusterionline.com