Çocuk oto koltuğu alırken nelere dikkat etmeli? İsofix nedir?


Trafik kazalarının en büyük mağdurları ne yazık ki çocuk ve bebekler oluyor her zaman. Küçük çocuklar araba koltuğuna oturtulmadığı takdirde çok büyük risk altındalar demektir. Çocuğun araba içinde düşmesi, savrulması an meselesidir her zaman. Bir yere çarpmanıza gerek yok, keskin bir viraj, sert bir fren bebek ve küçük çocukların arka koltukta bile olsalar yaralanmalarına sebep olabilir.

Bu yüzden çocuk oto koltukları tıpkı yangın tüpü, ilkyardım çantası, reflektör gibi araçlarda zorunlu hale geldi. Tabi arabada bebek veya çocuk varsa.

Çocuk oto koltuğu alırken nelere dikkat etmeliyiz?

En önemli kriter dayanıklılık elbette. Çarpma sırasında enerjiyi emici özelliği olması gerekiyor. Kullanılan malzeme sağlam olmalı. Örneğin kilitlerin kaç kez açıp kapanabileceği de önemli bir ölçüt.

Bel desteği çok önemli. Oto koltuğu çocuğun bel ve boynunu desteklemeli. Çünkü bebekler ve çocuklar boyun ve belleri çok hassastır. Özellikle bebekler boyunlarını 2 aylık olana kadar doğru düzgün hareket ettiremezler.

Kumaşı terletmeyen cinsten olmalı, dolgun olmalı ve konforlu olmalı. Yani kısaca ergonomik olmalı.

Çocuğun kafasını dayadığı kısım geniş olmalı.

Çocuklar çabuk büyür. Çocuk 4-5 yaşına gelene kadar kullanabilecek büyüklükte olmalı.

İçinde kullanma klavuzu olmayan bir oto koltuğu tercih edilmemeli.

Çocuklar kaç yaşına kadar çocuk oto koltuğunda oturmalı?

Bu durumun aslında yaş ile ilgisi yok. Önemli olan kilodur ve bu durum yönetmelikte gayet net açıklanmış. Karayolları trafik yönetmeliğinin ilgili bölümü şöyle:
M1, M1G, N1, N1G, N2 ve N3 sınıfı araçlarda 150 cm’den kısa ve 36 kg’ın altındaki çocukların taşınması sırasında çocukların ağırlığına uygun bu Yönetmeliğin ekinde yer alan (1) sayılı cetvelde yer alan çocuk bağlama sistemlerinin kullanılması zorunludur. Ancak, 135 cm’den uzun çocuklar çocuk bağlama sistemleri yerine ön koltukta oturmamak şartıyla diğer koltuklardaki emniyet kemerlerini kullanabilirler.
Çocuk bağlama sistemleri olmayan M1, M1G, N1, N1G, N2 ve N3 sınıfı araçlarda üç yaşın altındaki çocuklar taşınamazlar.
Çocukların taksilerde seyahatleri sırasında, çocuk bağlama sistemleri kullanmaları, yok ise arka koltukta oturmaları zorunludur.
Çocuklar, araçta hava yastığı devre dışı bırakılmadan, ön hava yastığı ile korunan bir yolcu koltuğunda yüzü geriye dönük çocuk bağlama sistemi kullanılarak taşınamazlar.
M2 ve M3 sınıfı araçlarda seyahat eden üç ve üzeri yaştaki çocukların, emniyet kemeri ya da çocuk bağlama sistemleri kullanması zorunludur.
M2 ve M3 sınıfında seyahat eden yolcular koltuklarına oturduklarında ve araç hareket ettiğinde, emniyet kemerlerini bağlamaları konusunda aşağıdaki yollardan herhangi biri ile uyarılmak zorundadır:
a) Sürücü tarafından,
b) Muavin veya grup lideri olarak tayin edilen görevli tarafından,
c) Görsel-işitsel vasıtalarla,
ç) Belirlenen ve her oturma pozisyonunda görülebilen işaret veya bu Yönetmeliğin ekindeki (Ek:41)’de gösterilen sembollerle.
Çocuk bağlama sistemleri kullanma zorunluluğu, bu ve ilgili yönetmelikler gereği emniyet kemeri veya isofix sistemi bulundurma zorunluluğu olmayan araçlarda aranmaz. Bu araçlarda çocukların arka koltuklarda taşınması zorunludur.

İsofix Sistemleri Nedir?

Audi Sözlüğünde İsofix ile ilgili detaylı bilgi verilmiş:
ISOFIX, tüm üreticileri kapsayan, standartlaştırılmış bir çocuk koltuğu tespit tertibatıdır. ISOFIX sisteminde araç üreticisi tarafından kullanılmasına izin verilen özel çocuk koltukları sabit tutma kancaları vasıtasıyla araca bağlanır. ISOFIX’in avantajları çocuk koltuğunun araca kolayca tespit edilmesi ve sağlam bir şekilde tutulmasıdır. ISOFIX standart tutucuları arkada yan koltuklara yerleştirilmiştir. Koltuğun araca sağlam bir şekilde bağlanması suretiyle ISOFIX sistemi çocukların yaralanma riskini azaltmaya yardımcı olur. Bazı modellerde opsiyonel olarak ilaveten yolcu koltuğunda hava yastığının aktif durumdan çıkarılması olanağı ile birlikte ISOFIX tutucular alınabilir.
6 Ocak 2010 Çarşamba

2 yorum:

Emre dedi ki...

COCUK OTOKOLTUGU
CHİCCO PROXSİMA 0-18kg
YENİ KULLANILMAMIS
3 FARKLI KADEMEDE YATABİLEN
BASLIKLI
250 TL
İRTİBAT
emrebayramoglu20@hotmail.com
PENDİK / İSTANBUL

Adsız dedi ki...

DİKKAT!


· Araba koltuğunun bebeğiniz için hayati önem taşıdığını Unutmayın. kısa mesafelerde bile çocuğunuzun mutlaka araba koltuğuna oturmasını sağlayın.
· Avrupa kalite ve standart belgesi olmayan ürünleri kullanmamaya çalısın, aldığınız ürün arabanızla uyumlu olmalıdır.
· 5 nokta emniyet sistemine sahip oto koltukları çocuğunuzu hem omuz hem kalçadan kavrayacağı için daha güvenlidir.
· Oto koltuğunun emniyet kemerlerinin çocuğu çok sıkmamasına dikkat etmek gerekir.
· Hava yastığı olan koltuklara kesinlikle araba güvenlik koltuğu bağlamayın.
· 0 – 12 ay arası modellerin aracın kendi emniyet kemeri ile ters olarak bağlanacağını aklınızdan çıkarmayın.
· Bebekler kemikleri güçleninceye yani yaklaşık 1 yaşına kadar oto koltuğunda 45 derecelik açı ve yüz arkaya dönük olacak şekilde oturtulmalıdır.
· Arabanıza Bebek Var yazısı olması pek çok kotu durumda karşı taraf için caydırıcı olabilir.
· Taşınabilir modellerde bebek omuz emniyet kemerinin bulunup bulunmadığını mutlaka kontrol edin.
· Sabit emniyet kemeri ile araca bağlanmayıp, sadece takılan ürünleri kesinlikle tercih etmeyin. eğer arka koltukta kemeriniz yoksa ön koltuğa takabilirsiniz ama sadece 0-9 ay arası olanlarda. Bu durumda da yukarıda bahsettiğimiz üzere hava yastığı olmamasına özellikle dikkat etmelisiniz.
· Oto koltuğu kumasının terletmeyen ve yıkanabilir cinsten olmasına özen gösterin. Bas kısmına yastık yüzü ya da minik bir havlu koymanız terleme durumunda faydalı olabilir.
· Kullanım kılavuzunu muhakkak okuyun ve saklayın.
· Yola çıkacağınız her seferde oto koltuğunun doğru şekilde bağlı olup olmadığını ve sağlamlığını kontrol edin.
· Çocuk oto koltuğunu sadece taşıtın hareketsiz olduğu anlarda açın. Araba hareket halindeyken Bebeğinizi koltuktan çıkarmaya çalışmayın.
· Kaza geçirmiş, kemeri asinmiş yada yırtılmış olan bir oto koltuğunu kesinlikle kullanmayın. 6 yıldan daha eski bir oto koltuğunu değiştir ve daha fazla eski olanlarını kullanmayın

http://www.hepsibayiden.com/Urun/Crystal-Baby-Eco-9-18-Kg-Oto-Koltugu-pmu1564.html