Tescilli markaları domain olarak kullanmak


tescilli markaBir zamanlar pizza.com alanadının milyon dolardan fazlaya satılması epey ses getirmişti sanal âlemde. Domain alıp satmak, internetten para kazanma yollarından biri. Sırf bu iş için kurulmuş, aracılık yapan siteler var. Sedo.com, piyasada 3 harfli, karakterli .com uzantılı boş domain yok.

Alan adlarının yüksek fiyatlara alıcı bulması, Google aramalarında domainde geçen anahtar kelimelerin avantaj sağlaması internet canavarlarının iştahını kabartıyor. Domain alımında bir kural vardır. İlk gelen alır. Yıllık ücretini ödedikten sonra ömür boyu o domainin sahibi olur, hatta mirasçılarına bire bırakabilir.
Tescilli bir markanın ismini domain olarak alıp arama motorlarında belli kelimelerde üst sıralara çıkarak köşeyi dönmeyi düşünenler bu cin fikirlerinden vazgeçseler iyi olur. Emekleri boşa gidebilir.

Uluslarlar arası marka tescili

Uluslararası marka tescili ile ilgilenen farklı kuruluşlar varmış. Bunlardan en büyüğü WIPO. Öğrendiğim kadarıyla WIPO aracılığı ile 70 ülkede markanızı kayıt ettirebiliyorsunuz. Eğer markanız VIPO'ya kayıtlı ise, markanızın domainini, domainin benzerini sizden başkası kullanamıyor. Kullanmaya kalkarsa domain elinden alınıyor. İşte ülkemizden ve dünyadan örnekler:
İş Bankası
Halkbank.com
Turkcell
Akbank
Sahibinden.com'un iptal ettirdiği domainleri görmek için tıklayın.
Youtube'nin kendi üzerine aldırdığı domainler
Google'nin taklitçileri daha fazla
Nokia
Facebook'un zaferleri
Renault, Ferrari
Bu kadar yetsin, başka merak ettiğiniz var ise adres sonundaki kelimeyi değiştirerek bakabilirsiniz.
İlgili bağlantılar
WIPO
Telif Hakları
Markalar ve domainler
Türk Patent Enstitüsü
Marka tescili, uzmanı anlatıyor.
12 Aralık 2009 Cumartesi

Hiç yorum yok: