Gmail ile sanal hayatınızı kolaylaştırın


gmailSadece bir Gmail hesabı ile sonsuz sayıda e-mail sahibi olabileceğinizi biliyor muydunuz? isimsoyisim@gmail.com adresi ile isim.soyisim@gmail.com'un aynı olduğunu? Daha fazla ayrıntı için şu sayfaya bakabilirsiniz.
Ne yapayım tonlarca e-posta hesabını bana bir tane yeter diyen çıkabilir belki. Ama şu gerçek ki internete az çok bulaşan bir kişi için bir tane e-posta adresi yetmeyebiliyor. Bazen MP3 indirmek, bazen aradığınız bir bilgiye ulaşmak istediğinizde özellikle forum siteleri sizden üye olmanızı, dolayısı ile e-posta adresinizi isteyebiliyor. E-posta adresinizi o türden yerlere bir kaptırdınız mı vay halinize. Her gün onlarca alakasız mailler almaya başlayabilirsiniz. Buna mani olmak için farklı email hesapları kullanabilirsiniz. Ama Gmail varken buna gerek yok.

Gmail'de etiketler kullanın.


Gmail, bu yazının hazırlandığı dakikalarda 7.4 GB depolama alanı veriyordu. Bu alan her geçen saniye artıyor. Dolayısı ile maillerinizi silmenize gerek yok, hatta önemli evraklarınızı, dosyalarınızı Gmail'de saklayabilirsiniz.
Gönderdiğiniz ya da size gelen bir e-postayı seçerek etiketleyebilirsiniz, sonrasında aradığınızı daha rahat bulabilirsiniz. Gmail'deki etiketleri Windows'taki klasörler gibi de düşünebilirsiniz.
Banka işlemleri, e-faturalar, domainleriniz, iş ve resmi yazışmalarınız için ayrı ayrı etiketler kullabilir, etiketleri renklendirebilirsiniz.
Gmail'in arama özelliği çok güzel ve isabetli sonuçlar veriyor. Mailler içinde arama yapabiliyorsunuz.

Gmail filtrelerini kullanın.


Her gelen maili etiketlemek sıkıcı gelebilir ya da etiket eklemeyi unutabilirsiniz. Gmail bu işi sizin yerinize otomatik olarak yapar.
Gmail hesabınıza girdiğinizde sayfanın üstünde ortalarda bir yerde "Filtre oluştur" linki var. Tıklayın. Karşınıza şu ekran gelecek.

Kimden kısmına bankanın adresini yazıp sonraki adıma geçtiğinizde Bankalar diye bir etiket oluşturabilir, şu ana kadar o adresten gelmiş mailleri bu etiketin altına biriktirebilir, bundan sonra gelecek mailleri de Bankalar diye etiketleyebilirsiniz.

Gelelim başta söylediğimiz sonsuz sayıda Gmail adresinin ne işe yarayacağına. Bir şarkı indireceksiniz forumdan, sizden üye olmanızı, maile gönderecekleri kod ile üyeliğiniz aktifleştirmenizi istiyor. Mail adresini kaptırmak da istemiyorsunuz. isimsoyisim@gmail.com bu adresi kullanıyorsunuz. Ama bu türden forumlara, güvenmediğiniz yerlere üye olurken isimsoyisi.m@gmail.com adresini verin. Mail yine size gelecek. Hemen bir filtre oluşturuyoruz.

Kime kısmına isimsoyisi.m@gmail.com yazdık, sonraki adıma geçiyoruz.

"Gelen Kutusunu Atla" seçeneğini işaretleyin. Bir de etiket oluşturun, Üyelikler deyin mesela. Böylece bu türden istenmeyen e-postaları gelen kutunuzda görmeyeceksiniz. Doğrudan belirdeğiniz etiketin altına atılacaktır, lazım olunca bakarsınız. Dilerseniz "Okundu olarak işaretle" diye seçebilirsiniz.

Gmail Yönlendirme ve Diğer Özellikler


Mail adresinde isim soyisim kullanıyorum, her ne kadar gizlim saklım olmasa da isminin sanal alemde görünmesini istemiyorum diyorsanız size ikinci bir Gmail hesabı almanızı salık vereceğiz. İsmizin görünmesini istemediğiniz yerlere yeni aldığınız sahteisim@gmail.com adresini verip bu adresi soyisim@gmail.com'a yönlendirebilirsiniz.
Gmail'de sağ üst köşede Ayarlar linkine tıkladıktan sonra Yönlendirme ve POP/IMAP kısmına ulaşın. Oradan mailleri başka bir hesaba -mesela hotmail- yönlendirebiliyorsunuz.
Ayarlar sayfasındaki Hesaplar kısmına ulaşın. Posta ve kişi al: kısmında gerekli bilgileri girerek, Hotmail, Yahoo veya Pop 3 hesaplarınızdan e-maillerinizi alabilir, o hesaplara gelen mailleri Gmail'den ayrılmadan okuyup cevaplayabilirsiniz.
Gmail'in daha bir çok hüneri var. Biz en çok kullandıklarımızı ve işe yarayacağını düşündüklerimizi yazmaya çalıştık elimizden geldiğince, dilimiz döndüğünce.
Sizin de bildiğiniz, kullandığınız, kullanılmasını tavsiye ettiğiniz özellikler var ise yorum olarak yazabilirsiniz.
İlgili yazılar
Gmail hesap açma
İlgili sayılabilecek yazılar
Az enerjiyle çok kazanç: AdSense
Anatilik ile AdSense kazancınızı arttırın.
28 Aralık 2009 Pazartesi

1 yorum:

elif sibel dedi ki...

Sayenizde gmail hesabı açmaya öğrendim.Nette yeniyim ve yazılarınız çok yararlı oluyor.Ellerinize sağlık.