Az enerjiyle çok kazanç: Adsense


adsenseBenim de internete bakışım herkes gibiydi ilk başta; profesyonellerin hazırladığı siteleri gezebileceğiniz, oyun oynayabileceğiniz, arkadaş bulabileceğiniz sanal bir ortam. Sonraları, bu yaklaşık 3 yıl kadar öncesine denk geliyor, bir dostumla internet, blog, reklam, adsense konularında hiç de inandırıcı gelmeyen aydınlatıcı bir sohbette bulunduk.

Uzatmayayım...

Kısa bir süre sonra kendimi blogger'a üye olmuş ve İngilizce yemek tarifleri yazarken buldum. Herkesin ortak bir kanaati vardı. "Sen İngilizce biliyon, Türkçe sitelerle vakit öldürme. Varsa yoksa
İngilizce sitelerde var. İngilizce ve TR arasında en az 5 kat "tık" farkı var."

Bir ay kadar her gün yemek tarifi yazdım ecnebi dilinde. Hem yazdım hem yedim. İlk hafta sonunda baktım bloga benden başka uğrayan yok. Digg ve reddit'i bol bol rahatsız etmeye başladım ama yine de ciddiye alan olmadı.

Sonra başka bir alana yöneldim. Henüz 2 yaşında olan çocuklarımla oynadığım oyunları yine İngilizce olarak bloglamaya karar verdim. Çok umutluydum. Her anne babanın işine yaracak türden faydalı bilgiler veriyordum. Ama bu da olmadı.

Uyanıklık yapayım biraz diye düşündüm ve Amerika'daki firmaların kampanyalarını, bedava dağıttığı numuneleri bulup yayınladım. Orjinal cümlelerle tanıttım kampanyaları. Netice yine hüsran.

İki ya da üç ay kadar İngilizce sitelerle boşuna vakit öldürdüm. Anadilime dönmeye karar vermiştim artık.

İngilizce sitelerde başarılı olabilmek için İngilizce bilmenin yetmediğini, biraz da İngiliz olmak gerektiğini anlamam çok şükür uzun sürmedi.

Akla gelebilecek her konuda bir sürü blog açtım kendi anadilimde. Tabi legal olmak koşuluyla. Hepsinde özgün birkaç yazı yayınladım. Her gün bir blog açıyordum. Hangisi ziyaretçi bulursa onunla devam ederim diye düşünmüştüm.

Sonra bakir bir alan buldum. Kıyıda köşede kalmış bir konu ama bâkir. Birkaç yazıdan sonra müşteriler gelmeye başlamıştı dükkana. 1 ay sonra günlük kazancım 5 doları geçmeye başladı. Sezonu geldiğinde günlük 15 doları gördüm.

Müthiş bir trend yakalamıştım. Ziyaretçiler sitede dakikalarca kalıyor ve yorum yazıyorlardı. Gelen her iki ziyaretçiden biri reklamlara tıklıyordu.

Yorumları okuyup onaylamaktan bitap düşmeye başlamıştım. Hatta bir arkadaştan bu konuda yardım istedim.

Adsense de en az benim ve ziyaretçilerin sevdiği kadar sevdi blogu. Tık başına azımsanmayacak meblağlar ödedi sağolsun.

Sonraları yazılarımda link vermem gerektiğini öğrendim ve link verebilecek kadar html öğrendim. Ftp, host vs konusunda hâlâ bilgim yok. O yüzden blogger harici çalışmıyorum. Wordpress'e geçmekten korkuyorum.

Birkaç ay sonra birkaç alanda daha bloglar kurdum. Ve bloglarıma artık domain alma zamanının geldiğini düşündüm. Tek kuruş harcamamıştım o zamana kadar.

Ve hâlâ en büyük gider kalemim domain reg'idir. Site başına yılda 10 dolar.

Her açtığım blog hit almaya başladı. Boşa kürek çekmemeyi öğrenmiştim. Bu arada iyi hit alan ve iyi gelir getiren birkaç blog da sattım.

İlk üç ayı saymazsak son üç yıldır gelir getirmeyen, hit almayan blogum olmadı. Nerdeyse hepsi google aramalarında hedeflediğim kelimelerde ya birinci sırada oldu ya da birinci sayfada.

Şu anda 3 adet site var elimde. Her birini haftada bir güncelliyorum. A sınıfı makinaları örnek alıyorum. Az enerji çok iş.
Gelirimin %95 gibi büyük bir çoğunluğu adsense'den. Geri kalan %5 i aldığım banner reklamlardan. Aylık gelirim son iki yıldır iki adet net asgari ücreti geçiyor.

İnternetten para kazanma maceramda hiç yapmadığım şeyleri şöyle sıralayabilirim:
Hiç link satın almadım.
Hiç link satmadım.
Hiç kod yazmadım.
Hiç host parası ödemedim.
Hiçbir sitemin backlink'i olmadı. Ama ulusal gazetelere haber olan sitem oldu.
Hiçbir zaman copy past yapmadım.
Hiçbir zaman sadece resimden oluşan yazı yayınlamadım. İki üç kelimeden de oluşsa açıklama yazdım.
Hiçbir zaman adsense'den banlanmadım.
Hiçbir zaman google siteyi geriye atmadı.
Smart pricing denilen heyula ile hiç karşılaşmadım.

Her zaman yaptıklarımı, bir nevi prensiplerimi sonra anlatacağım.
İlgili yazılar
Adsense için bedava e-kitap
Adsense kazançlarnızı ikiye katlayın.
3 Aralık 2009 Perşembe

7 yorum:

FATİH ŞIVKIN dedi ki...

Bu güzel yazı için teşekkürler. Benim bir sorum var. Benim elektrik - elektronik öğretmenleri forumum var. Sitem tamamen özgün. Kendi hazırladığım dökümanları ekliyorum. Ama aylardır hit yok. Bu foruma kategorilere konu eklemek yerine her kategori için blog hazırlasam ve konuları bu bloglara eklesem. Bu bloglara backlink kazandırıp, bloglardan kendi siteme link versem olur mu? Ne dersiniz?

Az enerji dedi ki...

Teşekkürler.
Forum için hit bulamadıysanız bloglar için bulmanız daha zordur zannediyorum.
En büyük handikapınız konunun fazla popüler olmaması.
En büyük avantajınız uzman olduğunuz alanda özgün ürünler ortaya koymanız.
Çalışmalarınızda başarılar.

resolete dedi ki...

valla kardeş ben kendime bir blog açmıştım açtığım gün birkaç link paylaşımı sayesinde (1 gün içinde) genel tık sayısı 400 ün üzerine geçti. sonraki günler cok iyi tıklama alıyordum.1.5,2 ay sonra site genel toplam tılama 9000 üzeriydi.adsense ve baska türlerdeki reklam kuramamıştım.(sitenin içeriği yüzüden)(erotik içerik değil) yaklaşık 70 gün sonra blogum mapatılmıştı.şimdi merak ettiniz dimi 1. günden bukadar tık alan nedir diye.mevzu şu.yabancı sitelerdeki yayınlanan canlı futbol üzerine kurulu bir blog açmıştım.(justin.tv vb. gibi sitler)onlardan player kodunu alıp kendi bloguma yerleştirmiştim(kodların alıp yayınlanması serbest bu arada).biliyorsunuz. bu tür sitelere hele maç günü binlerce tık yağıyor. benim blogunda ilk günden yüksek hit almasının nedeni buydu. blogun kapanması ise türkiyede bu tür yayınların yasak olması ve lig tv nin goole ile anlaşmış olmasıdır. yani Türkiyeden yayınlanan siteleri kapatıyorlardı.benim blogda nu yüzden kapanmıştı. benim sizlere tavsiyem blog açacaksanız bu tür yüksek hit alan konular üzerinde vakit ayırmanız.ama benim gibi maç yayını yapmaya kalkışmayın hem blogunuz kapanır.hem adsense ve birkaç reklam firması blogunuzu kabul etmez hemde boşuna uğraşmış olursunuz.normaldede yasak işi ilerletip yakalanırsanız size ceza kesebilirler :)

serdarhan dedi ki...

Merhaba Bende sizin yazıdan sonra bir blog sitesi kurdum ve adsense kodlarını ekledim ancak daha hiç tıklayan olmadı. Bloga bakıp bir yorumda bulunabalirmisiniz. Sizin bu blogunuzda hiç reklam göremedim merak ettiğim hangi blog adresinizden gelir sağladığınızdır...

geyyik dedi ki...

selamlar
yazınızı ilgiyle okudum,bulduğunuz bu niş alanı çok merak ettim doğrusu.ben yeni başladım sayılır nette bişeyler yapmaya hala google dan ya da başka bir reklamla nasıl böyle para kazanılır pek aklımda şekillenmedi doğrusu.yazılarınızın devamını bekliyorum,deneyimlerinizi bizimle paylaşın mümkünse.
iyi günler

ikraarslan dedi ki...

selamlar yazınızı dikkatle okudum.Benimde bir sitem var günlük hit 400 civarında
ancak adsens den para kazanan konuları bulmak epeyce vaktimim aldı henüz aylık ödeme alamıyorum ancak geçmişe nazaran daha fazla tıklama oluyor.Syn Torbam.com ilgilisi evet az enerji çok kazanç katılıyorum ama şunu da eklemeden geçemiyecem ne yazacağını bilmek için epeyce enerji harcamak gerek ...
selamlar : www.uzunyol.net

Tuğberk dedi ki...

Yazınızı sıkılmadan okudum sizi tebrik ederim bakalım biz ne zaman geçicez şu 10 15 dolarları...