Analytics ile, AdSense kazancınızı ikiye katlayın


Bu sene içinde Google Analytics ile AdSense hesaplarını birbirine bağlayabileceğimiz duyurulmuştu. Sabırsızlığımız, acemiliğimiz ve birden fazla siteye sahip olmamız yüzünden Analitik ile AdSense'yi birbirine bağlayamamıştık. Yaklaşık bir ay kadar önce "Bu işi halletmeliyim" deyip kolları sıvadım. Blogları, forumları, yardım sayfalarını altüst ettim.
Eğer siz de benim gibi hesapları birbirine bağlamada yanlışlık yaptı iseniz şuradaki bağlantıyı kullanarak başvuruda bulunun. Gerisini yardım sayfalarına bakarak da halledebilirsiniz.
AdSense'yi Analitik ile bağlamakla AdSense serüvenimizde yeni bir aşama başladı diyebilirim. Gerçi yeni serüvenimiz başlayalı henüz bir ay bile olmadı ama gördüklerimiz, öğrendiklerimiz bundan sonrasını şekillendirecek.

Analitik ile takip ettiğim üç sitenin performansları için şu grafiklere bakalım.

Grafik 1

Grafik 2

Grafik 3
Her bir grafik ayrı bir siteye ait ve bu grafikleri bize Analitik verdi. Grafiklerde renkli kısımlar blogların en çok kazandıran ilk 10 yazısını gösteriyor. Geri kalan kısımlar ise 10 yazı dışında kalan diğer yazıları göstermekte.

Birinci grafikte verileri görülen blog acemilik eserim sayılır. Açılalı 3 yıl oluyor. İçinde yaklaşık 300 yazı ve bir buçuk yıl kadar üzerinde çalıştım, güncelledim. Son bir buçuk yıldır ise kapısına kilidi vurdum, hiç ellemiyor, güncellemiyorum. Ziyaretçisi sayısı zaman zaman artsa da her geçen gün azalıyor. Şimdilerde bin civarı ziyaretçisi var.
Grafikte görüldüğü üzere o blogun gelirinin %27'si tek bir yazıdan geliyor. Gelirin %39'u ise 9 yazıdan. Yani yaklaşık 290 yazı 10 tane yazı kadar para etmemiş.
Gelirin %27'sini sağlayan o yazı blogun en çok ziyaret edilen yazısı değil, dolayısı ise en çok AdSense gösterimi yapan yazısı değil.
Blogda en çok gösterim alan yazı (toplam gösterimin %20'si) gelir sıralasında üçüncü sırada. Toplam gelirin %6'sını getirmiş. Aşağıdaki grafikte turuncu renkte gösteriliyor. Toplam gösterimin %20'sinin sağlayan bu yazıda müzik, mp3 falan diyoruz.
Bundan sonra gelir getiren yazıları iyi analiz edip blogları ona göre şekillendireceğim. Yani kazandıran yazıların içeriğine, uzunluğuna, paragraf sayısına vs... bakacağım. Daha az enerji ile daha çok kazanç...

İlk verilerimi şöyle toparlayabilirim: Emek verilerek, araştırma yapılarak hazırlanmış, ziyaretçilere kendisini okutan, bilgi veren, yorum yaptıran, ziyaretçiyi sitede uzun süre tutabilen yazılar kazandırıyor.

İlgili yazılar


Az enerjiyle çok kazanç: AdSense
9 Aralık 2009 Çarşamba

Hiç yorum yok: